Prof.Dr. Asım KURTOĞLU


Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun olan Prof. Dr. Asım Kurtoğlu, The Royal Institute of Technology (Stockholm)’de “Endüstri Robotlarında Hassasiyet” konusunda Doktora yapmıştır. Doktora çalışması sırasında ve sonrasında aynı üniversitede akademisyen olarak görev yapmış, Robotlar, İleri İmalat Sistemleri ve Ürün Geliştirme konularında dersler vermiş, lisansüstü tez ve proje çalışmaları yapmıştır.

İsveç ve ABD’de Executive MBA okumuştur. İsveç’te doçentliğini aldıktan sonra üniversiteden ayrılarak sanayiye geçmiş, Ericsson (Stockholm) firmasında dört yıl ve ABB Robotics (Vasteras) firmasında proje yöneticisi olarak 10 yıl çalışmıştır. 2015 yılında alanındaki teorik ve pratik bilgilerini Türkiye’ye aktarabilme düşüncesi ile yurda dönmüştür. 2015 yılından itibaren Kırklareli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde görev yapmaktadır.
Prof. Dr. Asım Kurtoğlu’nun yayınlanmış makalelerinin yanı sıra İngiltere, İsveç ve Türkiye’de basılmış dört kitabı bulunmaktadır.